بلوئر هوا

انواع بلوئر هوا

روتس بلوئر  | Roots Lab Blower

 پمپ روتس با دوکاربرد بلوئر (دمنده) و وکیوم (مکنده) می‌باشد. این پمپ در گروه پمپهای خشک است و به این علت در صنایع گوناگون کاربرد دارد. بطور معمول با ترکیب دو پمپ روتس یا روتاری روتس می‌توان به وکیوم بالا رسید. امروزه این پمپ در ابعاد متفاوتی از چندین متر مکعب تا یک صد هزار متر مکعب در ساعت ساخته می‌شود. این پمپ یک ماشین دو محوره است که با حرکت چرخشی دو روتور دو یا سه پره جریان هوا را ایجاد می‌کند. از مزیت‌های این پمپ می‌توان به خشک بودن هوای خروجی اشاده کرد. برای کارکرد بهتر پمپ باید نکاتی از قبیل : فیلتر شدن هوای ورودی، کنترل دمای پمپ، سرویس بموقع و روغنکاری مناسب اشاره نمود. مکانیسم پمپ کلاو هم مانند پمپ روتس می‌باشد ولی شکل روتورهای آن بصورت چنگک است. بدلیل شکل روتور این پمپ می‌توان از آن بدون داشتن پمپ پشتیبان تا فشار نهایی وکیوم ۱۰۰میلی بار رسید.

ساید چنل بلوئر | Side Channel Blower

این پمپ تک محوره با ایجاد توربولانس هوایی و ایجاد گردابه بصورت دمنده کم فشار عمل می‌نماید(ΔP ≡ ۴۰۰ mbar). این پمپ در سایزهای گوناگونی ساخته می‌شود. از ساید چنل بعنوان پمپ وکیوم نیز استفاده می‌شود که به ترتیب در یک و دو مرحله‌ای آن به فشار نهایی وکیوم  ۵۰۰mbarو ۲۰۰mbar می‌رسد.

فن بلوئر | Fan Blower

فن (Fan) دستگاهی است که جریانی از سیال یا هوا را از خود عبور می دهد. این عبور از طریق پره ها و تیغه هایی است که هوا در آن جریان دارد. به این تیغه ها اصطلاحا پروانه گفته می شود و توسط روتور که در محفظه خاصی قرار دارد گردش می کند تا اشیا خارجی به آن وارد نشود. اغلب فن ها با الکتروموتور کار می کنند ولی منابع دیگری مانند موتورهای هیدرولیکی یا احتراق داخلی نیز برای این منظور وجود دارند. فن ها جریان هوا با حجم بالا و فشار پایین تولید می کنند برخلاف کمپرسورها که در حجم کم و فشار بالا تولید جریان می کنند.

کاربرد و مصرف بلوئرها ( بلوئر هوا ) در صنایع

بلوئرهای روتس بدلیل قابل کنترلی بودن ، حجم و فشار هوایی که تولید میکنند در صنایع دارای کاربرد های زیادی می باشند:

 1. استفاده در ماشین های سم پاشی
 2. اسید سازی های (تامین هوای کوره سوخت)
 3. انتقال پنوماتیک مواد و پودرها
 4. برای تامین هوای سوخت ماشین های با حجم بالا (بعنوان توبرو شارژ)
 5. پتروشیمی (انتقال گازها)
 6. تامین هوا و مخلوط کردن مواد در استخرهای آبکاری ، گالوانیزه ، آبکاری کروم و …
 7. تصفیه خانه های فاضلاب
 8. جمع آوری گرد و غبار
 9. خشک کن ها
 10. سیلوها(برای انتقال دانه و …)
 11. صنایع الکل سازی
 12. صنایع آرد
 13. صنایع سیمان
 14. صنایع شیشه سازی
 15. صنایع غذایی و دارویی
 16. صنایع فولاد سازی
 17. صنایع کاغذ ، مقوا ، چاپ
 18. ماشین آلات نقاشی
 19. معادن
 20. نساجی
 21. نفت و گاز (فرآیندها)
 22. هوادهی در استخرهای پرورش ماهی و میگو