کمپرسور دیافراگمی

کمپرسورهای دیافراگمی (Diaphragm compressors) گروه دیگری را تشکیل می‌دهند. دیافراگم بطور مکانیکی یا هیدرولیکی به کار انداخته می‌شود. کمپرسورهای دیافراگمی مکانیکی با جریان اندک و فشار پایین یا به عنوان پمپ‌های خلاء مورد استفاده قرار می‌گیرند. کمپرسورهای دیافراگمی هیدرولیکی برای فشار بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

Diaphragm compressors:

 (همچنین به عنوان کمپرسور غشایی شناخته می شود) یک نوع از کمپرسورهای رفت و برگشتی معمولی است. فشرده سازی گاز با حرکت یک غشای انعطاف پذیر به جای یک عنصر ورودی اتفاق می افتد. حرکت رفت و برگشت غشاء توسط میله و مکانیزم میل لنگ انجام می شود. فقط ممبران و جعبه کمپرسور با گاز فشرده شده در تماس هستند.

میزان خم شدن و مواد تشکیل دهنده دیافراگم بر عمر نگهداری تجهیزات تأثیر می گذارد. به طور کلی دیافراگم های فلزی سفت ممکن است فقط چند سانتیمتر مکعب حجم را جابجا کنند زیرا فلز نمی تواند تا حد زیادی خم شدن را بدون ترک خوردگی تحمل کند ، اما سفتی دیافراگم فلزی به آن اجازه می دهد تا در فشارهای بالا پمپاژ کند. دیافراگم های لاستیکی یا سیلیکونی قادر به تحمل ضربه های پمپاژ عمیق با خم شدن بسیار زیاد هستند ، اما استحکام کم آنها استفاده از آنها را برای کاربردهای کم فشار محدود می کند و در صورت بروز شکنندگی پلاستیک باید جایگزین شوند.

کمپرسورهای دیافراگمی برای هیدروژن و گاز طبیعی فشرده (CNG) و همچنین در تعدادی دیگر از کاربردها استفاده می شود.
عکس سمت راست یک کمپرسور دیافراگمی سه مرحله ای را نشان می دهد که برای فشرده سازی گاز هیدروژن تا 6000 psi (41 مگاپاسکال) برای استفاده در نمونه اولیه ایستگاه سوخت رسانی هیدروژن فشرده و گاز طبیعی فشرده (CNG) که در مرکز شهر فینیکس ، آریزونا ساخته شده است توسط Arizona Public شرکت خدمات (شرکت خدمات برق). برای فشرده سازی گاز طبیعی از کمپرسورهای رفت و برگشتی استفاده شد. کمپرسور گاز طبیعی رفت و برگشتی توسط سرتکو توسعه داده شد.
نمونه اولیه ایستگاه سوخت رسانی جایگزین با رعایت تمام قوانین ایمنی ، محیطی و ساختمان در فونیکس ساخته شد تا نشان دهد که چنین ایستگاه های سوخت رسانی می تواند در مناطق شهری ساخته شود.