بلوئر هوا

بلوئر هوا یکی از تجهیزات پرکاربرد در صنایع گوناگون است. بلوئرها انواع گوناگونی دارند؛ که با توجه به اهداف مختلف مورد نیاز در صنایع گوناگون، طراحی و ساخته شده‌اند. شرکت صنایع واکیوم پارس از جمله شرکت‌های فعال در حوزه تجهیزات صنعتی مرتبط با وکیوم و بلوئر است. ما سال‌هاست در این حوزه مشغول فعالیت هستیم؛ و می‌توانیم مشاور و تامین‌کننده خوبی در این زمینه برای شما باشیم.

بلوئر چیست و در چه صنایعی کاربرد دارد؟

بلوئر کاری دقیقا برعکس دستگاه وکیوم را انجام می‌دهد. در جایی که وکیوم دستگاهی برای مکش هوا، سایر گازها و حتی مایعات است. بلوئر هوا به عنوان یک دمنده هوا عمل می‌کند. دستگاه‌های بلوئر صنعتی دارای پیچیدگی‌های خاصی بوده و انواع مختلفی دارند؛ اما شاید بتواند انواع کولرها را نمونه‌ای ساده از عملکرد بلوئر دانست. البته با بررسی انواع بلوئر صنعتی متوجه خواهید شد که ساختار آنها بسیار پیچیده‌تر از یک دستگاه دمنده ساده است.

این دستگاه‌ها در صنایع گوناگونی کاربرد دارند. از ساده‌ترین صنایع می‌توان به پمپ‌های سمپاشی، دمنده‌های خشک کننده، تمیز کاری گرد و غبار، جاروبرقی‌های صنعتی، سیستم‌های آب و فاضلاب و… اشاره کرد. کاربرد دیگر بلوئرها در صنایع غذایی گوناگون مثل کارخانه‌های تولید آرد، استخرهای پرورش آبزیان و… است. استفاده از بلوئرهای خاص در صنایع پیچیده‌تر مانند نساجی، معدن، صنایع چوب، صنایع آب‌کاری، نفت و گاز، کاشی و سرامیک، کاغذ و مقوا و… است. البته موارد ذکر شده تنها بخشی از صنایعی است که از بلوئر در فرآیندهای خود بهره می‌برند؛ و این لیست می‌تواند بسیار مفصل‌تر از این باشد.

همچنین در بسیاری از صنایع باید از دستگاه‌هایی استفاده کرد که دارای هر دو کارایی دمندگی و مکندگی هستند.

با انواع بلوئر آشنا شوید

همان‌طور که گفتیم این دستگاه‌ها انواع مختلفی دارند. در زیر یک تقسیم‌بندی کلی از انواع بلوئرها بر مبنای کارایی آنها ارائه شده است. هر صنعتی نیازمند دستگاه مناسب خود است؛ و هر دستگاهی نیز ویژگی‌های تخصصی خود را ارائه می‌دهد.

بلوئر فن Fan Blower

به زبان ساده هر مدلی از فن‌ها در این دسته قرار می‌گیرند. فن‌ها توانایی انتقال جریان هوا را دارند. البته مدل‌هایی از این دستگاه توانایی دمندگی برای سایر سیالات را نیز دارند. فن بلوئرها تنها عمل دمندگی را انجام می‌دهند؛ و اگرچه جریان هوای زیادی را منتقل می‌کنند؛ ولی توانایی تولید فشار بالایی ندارند. در واقع فشار بالا را باید توسط کمپرسورها مانند کمپرسور اسکرو ایجاد کرد.

بلوئر روتز لب Roots Lab Blower

این مدل تنها یک بلوئر نیست. روتز بلوئرها می‌توانند در هر دو کارایی دمندگی و مکندگی را ارائه دهند. این مزیت باعث شده است که از این دستگاه‌ها در صنایع متنوع‌تری استفاده شود. نکته مهم دیگر درباره این دستگاه تنوع بسیار بالای انواع آن، بر اساس میزان توانایی در هوادهی یا مکندگی است.

بلوئر اسکرو Screw Blower

این مدل بلوئر نیز مانند روتز لب‌ها، در هر دو حال مکنده و دمنده قادر به فعالیت است؛ اما تفاوت اصلی و ویژگی اختصاصی آن، قدرت آن در استفاده برای فشار هوای بالا است.

بلوئر ساید چنل Side Channel Blower

این مدل نیز هر دو وظیفه دمندگی و مکندگی را انجام می‌دهد. ویژگی خاص این دستگاه استفاده از روش توربولانس و ایجاد حالت گردابی، برای انجام کار است. تولید این دستگاه با توانایی‌های گوناگون، استفاده از آن را در سیستم‌هایی که نیازمند هوادهی کم فشار است، دارای مزیت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *