بلوئر چیست؟ انواع بلوئر | روتس بلوئر | بلوئر ساید چنل

بلوئر (blower) یا دمنده دستگاهی است که در انواع مختلف جابجایی مثبت و دوار و … وجود دارد که برای انتقال گاز و هوا (بلوئر هوا) از طریق روش های مختلف استفاده می شود. بلوئر های دوار و بلوئر های با جابجایی مثبت تنها دو نوع از انواع مختلف موجود هستند. پارس وکیوم رنج وسیعی از بلوئر ها را پیشنهاد می کند، به طور مثال بلوئرهای احیاکننده، رفت و برگشتی (دارای حرکت متناوب)، قطعه دوار و گریز از مرکز. این بلوئرها در نسخه های تک مرحله ای Single-Stage و چند مرحله ای Multi-Stage موجود هستند.

تمامی بلوئرهای صنایع وکیوم پارس (چنانچه در اندازه، عملکرد یا فناوری متفاوت هستند) سرویس و خدمات مطمئنی را برای فرایندهای مختلف موردنیاز مشتریانمان ارائه می دهند.

انواع بلوئر

بلوئر انواع مختلفی دارد که بررسی آن ها می پردازیم.

بلوئر سانتریفیوژ (گریز از مرکز)

فناوری گریز از مرکز در واقع متراکم سازی ائرودینامیک جریان متغیر با فشار ثابت از هوا یا گاز است که در آن جریان با مصرف انرژی متناسب است. فناوری گریز از مرکز، افزایش فشاری را از طریق افزودن انرژی جنبشی/ سرعت به یک جریان پیوسته از هوا از طریق روتور یا ایمپلر (درولرانه) اعمال می کنند. سپس این انرزی جنبشی توسط کاهش جریان از طریق یک diffuser به افزایش در فشار استاتیک تبدیل می شود. این تکنولوژی در محصولات کمپرسور و دمنده مختلفی مانند کمپرسورها و فن های گریز از مرکز و همچنین دمنده چند مرحله ای گریز از مرکز مورد استفاده قرار می گیرد.

روتس بلوئر | بلوئر عاری از روغن

فناوری عاری از روغن و با کمترین روغن در فرایند های مختلفی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند. بیمارستان ها، داروسازی ها، صنایع غذایی و بسیاری از موارد دیگر به منظور تامین هوای تمیز و عاری از روغن برای سیستم ها و فرایندهایشان به روتس بلوئر متکی هستند.

در یک ماشین روغن کاری شده، از روغن برای آب بندی کردن، روان کاری و خنک کاری استفاده می شود، اما این امر سبب خروج حجم زیادی از روغن در هوای کمپرس شده است. کمپرس عاری از روغن یا با روغن کم،  از یک مورد جایگزین همانند آب برای آب بندی، روان کاری وخنک کاری استفاده می کند؛ یا عمل کمپرس در چندین مرحله انجام می گیرد، که در این صورت کمپرسور هوایی با بالاترین کیفیت، بدون نیاز به جداسازی فیلتراسیون تولید می کند. انواع فناوری های مورد استفاده در کمپرسورهای عاری از روغن، شامل کمپرسورهای با تزریق آب، اسکروهای خشک دو مرحله ای، پیستون های عاری از از روغن تک یا دو مرحله ای یا کمپرسورهای گریز از مرکز می گردد.

شرکت صنایع بلوئر پارس انواع گوناگونی از از فناوری های عاری از روغن یا با روغن کم همانند اسکرو خشک دو مرحله ای با فشار بیش از 150psig و یک المان کمپری ایکرو واحد با تزریق آب، که یک پکیج عاری از روغن را تامین می کند، پیشنهاد می دهد که به طور کامل احتمال آلودگی سستم به روغن را حذف می کند. این فناوری واکیوم پارس را به یک صنعت راهبردی در تامین هوای فشرده عاری از روغن تبدیل کرده است.

در یک ماشین عاری از روغن ، هوا به طور کامل از طریق اسکروها کمپرس می شود (بدون نیاز به عایق روغن). در نتیجه غالبا در این مدل ها میزان ماکزیمم تخلیه فشار کمتر است. اما ماشین های عاری از روغن چند مرحله ای، هوا با مجموعه های متعددی از اسکروها کمپرس می شود. ماشین های عاری از روغن در فرایند هایی که با رفت و برگشت روغن قابل پذیرش نیست، استفاده می شوند.

بلوئر جابجایی مثبت

کمپرسورهای جابه جایی مثبت از مزیت فناوری جابه جایی مثبت بهره می برند، که جابه جایی از طریق محبوس کردن مقدار معینی از هوا و سپس اعمال نیرو (جابه جایی) حجم محبوس شده درون لوله تخلیه ایجاد می گردد. فناوری جابه جایی مثبت را می توان به عنوان مکانیزمی برای جابه جایی هوا نیز دسته بندی کرد.

بلوئر شعاعی (Radial) 

فن های شعاعی (که به دمنده های شعاعی یا کمپرسورهای شعاعی نیز معروفند) فناوری مطمئن به هم پیوسته و ایمنی برای ایجاد خلا و فشرده سازی هستند. آن ها در نسخه های تک مرحله ای و چند مرحله ای موجود هستند. کاربردهای مرسوم آن در بسته بندی و جابه جایی کاغذ است.

اصل عملیاتی: چنانچه که ایمپلر می چرخد، هوای موجود در مخزن پره ی ایمپلر به صورت گریز از مرکز به سمت بیرون جابه جا می گرددو از لبه ی ایمپلر خارج می گردد. این امر فشار معکوسی را در مرکز ایمپلر ایجاد می کند که سبب دمیده شدن هوا به داخل می گردد. هوای واردشده هنگام وارد شدن به مخزن های پره ها از جهت محوری به مسیر حرکت چرخشی منحرف می گردد. به دلیل سرعت بالای ایمپلر، هوا به سمت بیرون و به داخل محفظه ی مارپیچی جریان می یابد. در این نقطه سرعت کاهش می یابدو قسمتی از این انرژی به انرژی فشاری تبدیل میگردد. سپس این هوا از مجرای خروجی دمنده خارج می گردد.

بلوئر ساید چنل

بلوئرهای ساید چنل (کانال جانبی) و پمپ های ساید چنل را می توان به عنوان پمپ ها یا کمپرسورهای خلا مورد استفاده قرار داد و همچنین یک فناوری با عملکرد خشک بسیار موثر در کاربردهای متنوع هستند. این ماشین های بدون تماس نیازی به تعمیر ندارند و میتوانند بیش از 40000 ساعت بدون نیاز به سرویس کار کنند. میزان آلودگی صوتی و صدا بسیار پایین است که این امر این دسته از ماشین ها را در کاربردهای حساس نسبت به صدا، به گزینه ای بسیار مفید تبدیل کرده است.

ایمپلرها به منظور فشار بدون برخورد و تماس به طور مستقیم بر روی شفت موتور سوار شده اند. قابلیت اطمینان عملیاتی ماکزیمم (حتی در فشارهای دیفرانسیلی بالا) از طریق تنظیم بیرینگ ها در خارج از مخزن فشار حاصل می گردد. گاز از ورودی به داخل می آید. چنانچه که به کانال جانبی وارد می گردد، ایمپلر چرخان سرعت گاز را به سمت جهت چرخشی منحرف میسازد. نیروی گریز از مرکز درون پره های ایمپلر، گاز را به سمت خروجی شتاب می دهد و لذا فشار افزایش می یابد. هر چرخش فن سبب افزایش انرژی جنبشی می گردد، که این امر افزایش فشار در طول کانال جانبی را به همراه خواهد داشت. کانال جانبی در محل روتور تنگ و محدود می گردد و گاز را از پره های ایمپلر به سرعت عبور می دهد و آن را از طریق صداخفه کن های (Silencer) خروجی تخلیه می کند و گاز از پمپ خارج می گردد.