بلوئرساید چنل چه دستگاهی است؟

بلوئر ها یا دمنده های هوا یکی از عوامل اصلی در فرآینده تصفیه فاضلاب های بهداشتی و صنعتی به روش هوادهی عمقی به کمک باکتریهای هوازی هستند. رشد و تکثیر این میکرو ارگانیسم ها و اکسیداسیون مواد آلی فاضلاب توسط آنها به حضور و مقدار اکسیژن محلول در لجن فعال بستگی دارد. جهت تامین هوای مورد نیاز مخازن هوادهی در سیستم های تصفیه آب و فاضلاب به روش هوادهی عمقی و یا بک واش(Back Wash) صافی های شنی و یا فیلترهای کربن اکتیو(کربن اکتیو) از دستگاه های هواده استفاده می شود که متداولترین آنها بلوئر(Blower) می باشد.

شرکت صنعتی مهتاب گستر در زمینه تامین انواع بلوئر در مدلهای روتس(Roots) و ساید چنل(Side Chanel) فعالیت دارد.برندهای زیادی در بازار موجود میباشندکه پرمصرف ترین آنها بلوئر ارزن ، پدروگیل، گرینکو، استریم و…می باشند که محصولات مربوط به کشورهای اروپای (آلمان ، اسپانیا،ایتالیا) وکشورهای چین وتایوان می باشند.

بلوئرساید چنل چیست ؟

ساید چنل بلوئر که به نامهای ورتکس پمپ، regenerative بلوئر، بلوئر توربینی، ring blower رینگ بلوئر و ring compressor نیز نامیده می شود، دستگاهی است که جهت انتقال هوا یا گاز بدون روش جابجایی مثبت استفاده می شود. ساید چنل ها هم در حالت بلوئر(دمنده) و هم مکنده(وکیوم) به راحتی قابل استفاده می باشد.دستگاههای جابجایی مثبت مانند بلوئر های روتس که در انواع دو لوب یا سه لوب شناخته می شوند، با به دام انداختن بخشی از هوا و هدایت آن به جهت مورد نظر هم آنرا منتقل می کنند و هم فشار آنرا تغییر می دهند در حالیکه در دستگاه غیر جابجایی مثبت یا توربودینامیک هوا به صورت جدا جدا منتقل نمی شود و حالت پیوسته خود را دارد.

تقسیم بندی بلوئر ها

بلوئرها را می توان بر اساس ساختار و نوع عملکرد آن به چند بخش تقسیم می کرد:
-۱ بلوئر تک مرحله ساید چنل :

این نوع از بلوئر ها بر اساس شکل پروانه و متغیر بودن فواصل بین تیغه ها با ایجاد توربولانس باعث مکش هوا یا گاز از قسمت ورودی و از دریچه خروجی عمل دمندگی را انجام می دهند ، این نوع بلوئر ها محدودیت هایی برای میزان فشار خروجی دارند ولی در صنایع هوادهی های کم عمق و کم فشار و همینطور سیستم های بادی مصرف فراوان دارند .
۲ -فن ها :

فن های دمنده و مکنده قادرند دبی هوای بسیار بالای تولید کنند ولی میزان فشار تولید فن خیلی کمتراز ساید چنل ها میباشد معمولا مصرف آن برای سیستمهای تهویه مطبوع و تصفیه هوا می باشد .
-۳ اسکروبلوئر :

یک ماشین دو محوره بوده که با چرخش دو پیچ در داخل هم ایجاد مکش و دهش هوا می کند بیشترین مصرف این دسته از بلوئرها برای هوای فشرده با فشارخیلی بالا میباشد .
۴ -روتس بلوئر:

بلوئر روتس ماشینی دو محوره بوده که از یک پوسته و دو موتور دولوپ یا سه لوپ تشکیل شده است که با چرخش روتورها در داخل هم از یک طرف و ایجاد خلاء از طرف دیگر هوادهی می نماید این دسته از بلوئرها بر خلاف سایر بلوئرها دارای حجم هوادهی بسیار گسترده و فشار حداکثر تا ۱٫۵ بار می باشد که بیشترین مصرف را در صنایع تصفیه آب و فاضلاب و پرورش ماهی و میگو، اسید سازی ها ، صنایع فولاد سازی، انتقال مواد و سیستم های خلاء را دارند.
ساختار و ساختمان ساید چنل (بلوئر فن)

ساختار و ساختمان ساید چنل (بلوئر فن) بسیار ساده می باشد که آن را می توان به پنج بخش تقسیم کرد

۱- پروانه ساید چنل که اکثرا از جنس آلومینیوم و دارای پره های محیطی اطراف آن است.

۲- هوسینک یا پوسته ساید چنل که با فاصله کمی پروانه داخل آن می چرخد.

۳- الکترموتور که وظیفه ایجاد نیروی محرکه وانتقال نیرو به پروانه را دارد و پروانه به شفت آن متصل می شود و با توجه به دور موتورکه ۱۴۰۰یا ۳۰۰۰دور می باشدپروانه میچرخد، بطور معمول توان الکتروموتور ساید چنل ها از ۵۰۰ وات تا ۳۰ کیلووات می باشد. انتقال قدرت در ساید چنل بطور کوبل مستقیم می باشد ودر بعضی موارد از سیستم فولی تسمه استفاده میگردد.

۴- لوله ورودی سایدچنل که هوا یا گاز از این مجرا وارد دستگاه می شود و می توان روی آن از فیلترهوا جهت جلوگیری از ورود ذرات ریز به هوسینگ استفاده نمود.

۵- لوله خروجی ساید چنل که هوا یا گاز خروجی از هوسینگ از آن خارج می شود.

البته قطعات دیگری نیز در دستگاه سایدچنل مانند بیرینگها و هوابند هم وجود دارد.

بلوئرساید چنل چه دستگاهی است؟

مزایای بلوئر ساید چنل

ساید چنل ها و بلوئرهای روتس دارای محاسن بسیاری می باشند بعضی از مزایای ساید چنل که می توان به آن اشاره نمودعبارتند از : ابعاد کوچک و وزن کم بلوئرساید چنل و حمل و نقل آسان و نصب بسیار راحت، راندمان بالا، استهلاک بسیار کم، هزینه تعمیر و نگهداری پایین، طول عمر مفید بالا، صدای خیلی کم، جریان سیال بدون پالس و یکنواخت، قیمت مناسب، این موارد باعث میگردد خیلی از کارفرمایان و پیمانکارن جهت استفاده از این دستگاه تمایل بیشتری نشان دهند.

از طرفی با توجه به ساختارساید چنل و نحوه عملکرد این دستگاه حداکثر فشار در حالت کمپرسوری آن در حدود۸۰۰ تا۷۵۰ میلی بار می باشد که البته در سایدچنل های دو و سه طبقه امکان ایجاد فشار ۱۰۰۰ میلی بار نیز وجود خواهد داشت. همچنین ماکزیمم خلا یا وکیوم ساید چنل میتواندحدود ۶۰۰ میلی بار می باشد. که همین محدودیت ایجاد فشار و خلا و همچنین ظرفیت هوادهی کمتر از معایب سایدچنل ها نسبت به بلوئر های روتس می باشد.ولی در کل دستگاه ساید چنل برای محدوده دبی یا حجم هوا و فشاری که در بالا عنوان شد انتخاب بسیار خوبی می باشد.

کاربر دستگاه ساید چنل

دستگاه ساید چنل در صنایع کوچک و بزرگ بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد از جمله:

استفاده در استخر های پرورش ماهی وهم زدن آب استخر

هوادهی تصفیه خانه های کوچک و متوسط

صنایع بسته بندی در زمینه های مختلف

استفاده درصنایع سیم و کابل

استفاده درصنایع غذایی ،دارویی و بهداشتی

مورد استفاده درکارخانجات سیمان وصنایع آرد

صنایع پلاستیک ،کاغذ و چاپ

واستفاده در بسیاری از صنایع وکاربری های دیگر

اصول عملکرد ساید چنل بلوئر

ساید چنل براساس نوع استفاده به صورت دمنده یا مکنده، فشار گازیا هوای مکیده شده ازقسمت دهانه ورودی را افزایش و با حجم مشخص از قسمت دهانه خروجی بلوئر می‌ دمد. بلوئر(ساید چنل) این عمل را با ایجاد (vortex) گردابه ایی که از نیروی گریز از مرکز پروانه بوجود می‌آید، انجام می‌دهد. هنگام چرخش پروانه درقسمت هوسینگ ساید چنل، تیغه های پروانه ، گاز را بسمت جلو می‌رانند و همزمان با آن به علت نیروی گریز از مرکز حرکتی چرخشی تولید می‌شود. هوا بارها بدلیل افزایش فشار در طول کانال متراکم و کمپرس شده و بسته به ظرفیت سیستم و قدرت الکتروموتور کوپل شده به ساید چنل، دبی با فشار مورد نظر در خروجی ساید چنل ایجاد می‌گردد.

کاربرد و فواید ساید چنل ها بعنوان دمنده و مکنده

بلوئر ساید چنل یا ساید چنل دمنده برای تمامی کاربردهایی که نیازمند فشاری بالاتر از خروجی فن عادی هستند قابل استفاده می‌باشند. از سوی دیگر ساید چنل مکنده در تمامی مصارفی که نیازمند فشار خلاء به میزان محدوده‌ای بیشتر از فشار وکیوم ایجاد شده توسط فن های مکنده و کمتر از فشار های ایجاد شده توسط پمپ وکیوم هستند کاربرد دارد.

مکانیزم عملکرد ساید چنل یا دستگاه بلوئر به شکلی می‌باشد که بخش درحال چرخش (پروانه ساید چنل) با بدنه دستگاه در ارتباط نمی باشد و به همین علت و عدم اصطحکاک تماسی نیازی به روغن کاری داخلی نیز نمی ‌باشد. در ساید چنل ها تنها گاز یا هوا در سیستم حرکت می‌کند و لذا آلودگی خارجی ناشی از روغن وجود ندارد. از مزایای عمده دستگاه بلوئر ساید چنل میتوان به نصب وراه اندازی و استفاده آسان، سطح نویز کم، عدم لرزش دستگاه بدلیل استحکام دینامیکی درساختار ساید چنل، حداقل هزینه تعمیر ونگهداری، عمر کاری طولانی، مصرف پایین انرژی در آنها در مقایسه با سایر دستگا‌های هوادهی اشاره نمود.